Szukaj na tym blogu

niedziela, 15 stycznia 2017

Standardy piękna

Pojęcie piękna zmieniało się na przestrzeni wieków. Platon w „Uczcie" porusza temat piękna niewidzialnego, które równie dobrze można byłoby nazwać dobrem. Także większość klasycznych filozofów definiowała piękno jako cnotę moralną. Dopiero sofiści określili je jako coś przyjemnego dla wzroku i słuchu. Dwoistość pojęcia obecna jest również w czasach nam współczesnych, z tą jednak różnicą, że wśród Greków przeważała definicja piękna niewidzialnego, dzisiaj zarzuca się nas pięknem widzialnym. Oczywiście pięknem rozumianym według określonych standardów. Dzisiaj chciałam się nad nimi przez chwilę pochylić, rozpatrując przypadek wyborów Miss World i Miss Wheelchair.

Konkurs Miss World odbył się po raz pierwszy w roku 1951 w Londynie. Miał on mieć charakter jednorazowy, a jego celem była sprzedaż bikini (stąd też konkurs zaczerpnął swoją nazwę). Kiedy organizator dowiedział się o organizowanym konkursie Miss Universe, postanowił stworzyć wydarzenie coroczne. Promocja bikini spotkała się jednak ze sprzeciwem niektórych środowisk i konkurs zyskał nazwę Miss World, a bikini została zastąpiona strojem kąpielowym.

Z kolei konkurs Miss Wheelchair sięga roku 1972, kiedy to pewien lekarz z Ohio, zauważywszy możliwości, determinację i odwagę osób z niepełnosprawnością fizyczną, założył Ms. Wheelchair America w celu uświadamiania społeczeństwa o możliwościach i potrzebach tychże osób. W konkursie wybierane są kobiety najbardziej zasłużoną i elokwentną kandydatkę mającą reprezentować osoby niepełnosprawne. W Polsce konkurs o tytuł Miss Polski na Wózku organizuje Fundacja „Jedyna Taka". Jednym z warunków przystąpienia do konkursu jest odpowiedzenie na pytania, jakie działania pozytywnie wpływają na zmianę wizerunku osób niepełnosprawnych oraz co sprawia, że czują się piękne. Ja widzę tutaj dwa kierunki: z jednej strony zmianę sposobu patrzenia na niepełnosprawność, a z drugiej - akcentowanie piękna. I kiedy patrzę na zdjęcia dziewczyn mam wrażenie, że piękno fizyczne w tym konkursie jest niemniej ważne od tego duchowego. Jeśli przyjmiemy założenie, że jest to też konkurs piękności, to bardzo dobrze. Zastanawia mnie tylko jedno: czy w takim razie konieczne jest oddzielanie konkursu Miss World i Miss Wheelchair jest konieczne? Czy wózek inwalidzki wprowadza nowe standardy piękna?

Mi do wyglądu miss baaaaaardzo daleko. Ale gdyby było bliżej, nie omieszkałabym spróbować w konkursie ogólnym. Ciekawe, jaka byłaby reakcja organizatorów. Może miałabym materiał na kolejny post. A może miło bym się zaskoczyła :)




28 komentarzy:

  1. Świetny wpis i ciekawy temat!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ciekawy artykuł. Mogłabyś się nieźle zaskoczyć (pozytywnie oczywiście) gdybyś wystartowała. Gusty ludzi są przeróżne. Co dla jednych piękne dla innych niekoniecznie i odwrotnie. Przekonałam się o tym nie raz. Pozdrawiam i zapraszam do siebie :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję, rzeczywiście miło byłoby się zaskoczyć :) W wolnej chwili nie omieszkam zajrzeć :)

      Usuń
  3. Ciekawy temat poruszyłaś. Myślę, że nie powinno się piękna rozgraniczać, choć w praktyce ciężko zorganizować by było jeden konkurs dla wszystkich i nie szufladkować uczestniczek. Może kiedyś kotoś podejmie takie wyzwanie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fajnie byłoby chociaż spróbować... A w zasadzie nigdy nie jest zbyt lekko...

      Usuń
  4. Myślę, że jest to rozdzielane wyłącznie z powodu komfortu psychicznego kandydatek :) Nie jestem pewna, czy w obecności tych wszystkich długonogich piękności nie zaczęłabym się troszkę dziwnie czuć. Sięgałabym im max do bioder :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Masz rację, ale nie uważasz, że wszystkie dziewczyny nie powinny odczuwać dyskomfortu, bo wszystkie są piękne?

      Usuń
  5. Ciekawt temat :)
    Jednak moim zdaniem nie ma czegoś takiego jak standard piękna :)

    OdpowiedzUsuń
  6. Zdecydowanie piękno ma różne oblicza

    OdpowiedzUsuń
  7. Ciekawy temat. Piękno dla każdego może być inaczej rozumiane

    OdpowiedzUsuń
  8. Piękno to bardzo subiektywna sprawa, więc nie oceniaj siebie przez pryzmat miss. A temat bardzo ciekawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzeczywiście, piękno jest subiektywne :) Dzięki za miłe słowa :)

      Usuń
  9. Bardzo ciekawy temat. Jestem zdania, że każdy piękno odbiera na swój sposób :)

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie chcę się wymądrzać, bo nie o to mi chodzi, ale widzę, że i ty wąsko analizujesz. Konkurs Miss World jest bardzo charakterystycznym konkursem, wybierającym z tych ściśle wyselekcjonowanych dziewczyn tą najpiękniejszą w pewnych granicach standardu piękna. Takiego jakim jesteśmy otaczani w magazynach, telewizji, reklamach. Ale przecież więcej kobiet może czuć się pominiętych. Nie tylko te na wózku inwalidzkim. No bo czy widziałaś na takim konkursie dziewczynę porządnie wytatuowaną, albo z kolczykami gdzie indziej niż w uszach i pępku, albo taką w rozmiarze 38, albo z fioletowym kolorem włosów, albo łysą lub po prostu niską. Nie, i dla mnie nie ma w tym nic dziwnego. Miss World to konkurs dla wąskiej grupy, podobnie jak Miss Tatoo (jakim sensem byłoby uczestnictwo kobiety bez tatuażu?) czy Mis Wheelchair. Nie przesadzajmy, bo na jakiej zasadzie w ogólnym pojęciu szerokiej grupy, którą właśnie wymieniałam, miałaby zostać wyodrębniona Miss. Także moim zdaniem to nijak nie wynika z dyskryminacji, złej woli czy chęci gloryfikacji 'ideału'. To tylko konkurs. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, masz rację, że więcej kobiet może czuć się pominiętych. Chodziło mi bardziej o to, że dziewczyna na wózku spełniająca standardy miss (wszak wózek nie ma nic do czynienia z wyglądem, podczas gdy cechy, o których piszesz, już tak) raczej nie może uczestniczyć w takim konkursie MIMO spełnionych standardów.

      Usuń
  11. Bardzo fajny i ciekawy wpis, nawet nie wiedziałam tyle o wyborach Miss ;)

    OdpowiedzUsuń
  12. Temat ciekawy i sama nie wiem...
    Tylko, że ja te wszystkie konkursy piękności... no... jestem raczej przeciw. Więc... bądźmy wszystkie piękne. Tak po prostu :D

    OdpowiedzUsuń
  13. Jestem przeciwna takim konkursom, bo potem dużo młodych dziewczyn oglądających takie konkursy mają kompleksy, a nie potrzebnie. Wszystkie jesteśmy piękne, jak nie na zewnątrz to duchowo (piękno ostatnie jest ważniejsze). Pozdrawiam. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, takie konkursy mogą wpędzić w kompleksy. Pozdrawiam również :)

      Usuń
  14. rozważanie głębokie, ale temat jakby nie patrzeć trudny :) super to jednak opisałaś :)

    OdpowiedzUsuń
  15. W sumie masz rację. Czy osoba na wózku jest inaczej piękna niż ta zdrowa. Nie sądzę, wszystko zależy bowiem od gustu, nie od stanu zdrowia. Jestem ciekawa jakby zareagowali organizatorzy Miss World na osobę na wózku gdyby nie mogła uczestniczyć w takim konkursie z powodu wózka, byłaby to dyskryminacja. Nie sądzisz? Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń

Jestem bardzo ciekawa, co myślisz na ten temat